Veckobrev v.9 Huay Yang
Ännu en vecka med full fart på Sanuk! I klassrummen jobbar eleverna i sina åldersintegrerade grupper, med olika ämnen utifrån egen planering och årskurs. Under ett och samma tillfälle jobbas det flitigt med bland annat matte, no, geografi, historia, klockan, bokstäver, engelska och spanskaprov. Det är nästan bara på morgonsamlingen, thaitemat och ett fåtal lektioner som eleverna jobbar gemensamt under en vecka.
Vi har den här veckan sagt hejdå till väldigt många kompisar och vi säger tack för den här tiden till de familjer och lärare som reser hemåt. Pop kan mai!
Veckans thaitema har varit ett besök på ett av templen som finns i Huay Yang. Vi blev mottagna i huvudbyggnaden av den äldste munken på templet och började med en ceremoni där vi fick hålla varandras händer. Sedan fick vi höra om munkarnas vardag och titta på deras motsvarighet till vår kyrkogård. På torsdagens storsamling följdes temat upp med en tipspromenad och fakta av åk 4-9.
På idrotten har vi haft simträning, vattenpolo och bad. Åk 4-9 har under ledning av en elev dansat bugg och alla årskurser har kört en samarbets-stafett med temat kommunikation och begrepp.
Nästa vecka hälsar vi som vanligt alla föräldrar välkomna på storsamling torsdag 8.30 med föräldrafika efteråt.