Veckobrev v. 9 Huay Yang
Under veckan har mycket fokus legat på olika thailändska djur. Vi har bland annat pratat om elefanten, husgeckon, sköldpaddor och olika djur i havet.
Inne på förskolan har det lästs många sagor om olika djur. Det har tillsammans fantiserat ut egna slut på sagor och ritat och målat.
Veckan startade med hällregn och tisdagens idrottslektion blev extra blöt när vi hade simträning i poolen. När vi hade idrott på torsdagen så var solen återigen framme och vi lekte lekar i värmen och avslutade med simning som vanligt.
I arbetet med RAR har vi pratat om olika dilemman i kompisrelationer. Eleverna har så kloka tankar och funderingar. Vi har också spelat Regnbågsspelet som handlar om att våga berätta om sig själv.
På torsdagens storsamling fick vi besök av Cat and Dog Rescue. Lotta berättade mycket intressant om arbetet för byns hundar och katter. Om man vill bidra med en slant till deras viktiga arbete kan man swisha på detta nummer: 1234733499
De yngre skoleleverna har arbetat med nordisk mytologi. Vi har läst, sammanfattat och skapat egna faktatexter med fina faktabilder. Eleverna har visat ett stort intresse och är så vetgiriga!
I bildämnet har de fortsatt att laborera med mönster och färger och skapat färgglada hundar, även denna vecka med inspiration av kubismens mästare Pablo Picasso.
På tisdag kommer vi ha idrott på stranden och strandstädning så då önskar vi att alla barn lämnas nere på Infinity beach på morgonen.
Trevlig helg!