Veckobrev v. 12 Huay Yang
Här kommer läsårets sista veckobrev från oss här i Huay Yang. Nästa vecka avslutar vi terminen och stänger ned skolan för den här gången.
Vi har arbetat med och lärt oss om kokosnöten och kokospalmen. Vi har läst och tittat på bilder om hur processen på en kokosnötsfabrik går till. Vi kunde tyvärr inte besöka Huay Yangs fabrik eftersom det är brist på kokosnötter just nu och produktionen inte är igång. Vi pratade mycket om hur många olika saker man kan använda kokosnöten eller palmen till, allt från sopborstar till tvål och ljus.
På storsamlingen rev vi kokos och gjorde kokosmjölk. Vi kokade sticky rice och lärde oss hur man bäst skär en mango. Sedan avnjöt vi Mango sticky rice tillsammans med föräldrarna. Rätten heter Khao neow ma muang på thai och var riktigt smarrig!
Vi har haft idrott på stranden och tränat samarbete. I poolen har vi simtränat och haft olika kasta-fånga-lekar.
I klassrummen arbetar eleverna in i det sista med planeringar från sina hemskolor. Vi går igenom allt från förberedelser inför nationella prov i svenska och matematik till periodiska systemet och Antikens Grekland.
Vi har haft ett fantastiskt läsår här på Sanuk i Huay Yang!
Stort tack!
Pop kan mai!
Signe, Åsa och Ullis
Lärarna i Huay Yang läsåret 24/25