Veckobrev 18 – Phuket

För andra året i rad är vi bjudna av en elevs föräldrar till Khao Lak. Vi får bo i bungalows placerade direkt på stranden.Tänk er att somna och vakna till havets ljuva ljud när vågorna rullar in mot strandkanten.

Undervisningen sker i restaurangen som har en helt ljuvlig utsikt. Det här året hade vi en otrolig tur så vi fick se en meter lång varan gå förbi oss mitt under undervisningen.Den gick i sakta mak så vi fick många fina bilder.  

Åk 1-9

Vi hade med oss vår fd SM finalist till Khao Lak och det innebar mycket träning i poolen. Det var hårt slit under några timmar och nu kan vi behärska både frisim och fjärilssim. Det kostade oss en hel del träningsvärk men det var det värt.

Nästa vecka

Nästa vecka flyttar vi tillbaka skolan till Kamala.

Vi önskar er en trevlig helg!

Pop kan mai wan djan!

Önskar personalen på Sanuk