Veckobrev 22 – Phuket

 Vilken fin avslutning på vårterminen. Alla elever och lärare blev bjudna till Khao Lak från måndag till tisdag. Ett stort tack till er föräldrar som gjorde detta möjligt. Vi fick sova i bungalows, bada i havet och i poolen. God mat serverades under hela vistelsen. Den bästa upplevelsen, tyckte alla, var drafting med bambuflottor. Under färden fick vi se riktigt läskiga ormar som hängde i träden. Det tyckte vi alla var spännande.

Efter Khao Lak åkte alla vidare till Big Buddha på självaste Buddha dagen. Där fick vi vandra runt, tända rökelse och läsa om Siddharta Gautama.

Sedan var det dags att åka hem och äta lunch. Vilken fin klassresa, alla var nöjda och glada.

På onsdagen blev vi serverade svensk mat av föräldrar som kom hit och kockade. Tack till föräldrarna som tillsammans med Kuhn Q lagade svenska köttbullar och hallonpaj.

Vi har haft ett fantastiskt läsår med många roliga minnen.

Ha ett riktigt härligt sommarlov!

Önskar personalen på Sanuk