Veckobrev 20– Phuket

I tisdags gjorde vi en utflykt till vattenfallet i Kamala. Vi hade thaitema och meningen var att vi skulle besökt en gummiodling men pga missförstånd blev det inte så. Med glimten i ögat berättade eleverna om besöket till “Gummiodlingen som inte fanns” i storsamlingen, medan föräldrarna åt frukt och drack kaffe.

Efter storsamlingen höll eleverna  idrottslektionen som de själva hade planerat.

 Åk 1- 4

Vi har tittat på några filmer om Vasaskeppet pga en av eleverna forskar om det. Alla jobbar målmedvetet för att hinna bli klara inom alla ämnen. I torsdags eftermiddag fick vi besök av Margaret från Australien. Hon jobbar som volontär och vill öka barnens kunskaper om engelska samt berätta om Australien. Hon kommer tillbaka på måndag igen.

Åk 5-9

Matteveckan är så gott som klar och eleverna övergår till NO. Matte tog längre tid än beräknat och vi hade många och långa funderingar på varför man ska kunna en del av matematiken. Hur kan vi använda den i vardagen? Den 27/5 är det sista inlämningsdagen för att säkert få betyg i alla ämnen, så nu lägger vi in en överväxel.

 

Vecka 21

Idrott på tisdag   – Vi har idrott i lekparken vid stranden. Lämna ditt barn direkt på morgonen kl. 8.30.

Smörj in era barn ordentligt med solkräm.

Ha en trevlig helg!

Önskar personalen på Sanuk