Veckobrev 17– Phuket

I storsamlingen denna vecka hade  eleverna en redovisning om matpyramiden samt vad som är nyttig mat eller onyttig mat. Eleverna försökte belysa vad som har hänt under de senaste 36 åren med vår mat och vilka konsekvenser det har haft på vår hälsa. Lilla aktuellt skola tog också upp den här veckan problematiken angående skolluncher. Ska det vara obligatoriskt att äta i skolan?

 Åk 1- 4

Svenska, matematik SO och NO samt engelska. Vi jobbar vidare för att hinna nå målen för varje årskurs.

I bild jobbade vi med afrikanska masker. Vi diskuterade först i samlingen varför det var så populärt med masker i det afrikanska samhället.

På idrotten dansade vi Line dance och det var inte så lätt. Vi lyckades att lära oss minst tre olika grundsteg, vine, shuffle och chasse. Nu gäller det att bara sätta ihop koreografin med musiken. Vi tog också en promenad för att se ifall vi kunde hitta andra idrottsplatser där vi kunde utöva fotboll och andra sportaktiviteter.

Åk 5-9

Den här veckan har vi jobbat med enbart matte. Det märks att eleverna får fler aha upplevelser då vi koncentrerar oss på ett ämne i taget.

Vecka 18

Tisdag – Stängt, 1 maj

 

Smörj in era barn ordentligt med solkräm.

Ha en trevlig helg!

Önskar personalen på Sanuk